Přeskočit na obsah

Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob z pohledu zákona o požární ochraně

Zákon o požární ochraně stanovuje povinnosti pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby. Neplnění těchto povinností může vést nejen k ohrožení bezpečnosti osob a zvířat, ale také ke škodám na majetku a případně k uložení finančních sankcí ze strany státního požárního dozoru. V tomto článku proto přinášíme podrobný přehled požadavků, které jsou zákonem o požární ochraně na právnické a podnikající fyzické osoby kladeny.

Právní rámec požární ochrany je v České republice vymezen zákonem č. 133/1985 Sb. zákonem o požární ochraně (dále jen „zákon o požární ochraně“), který byl v průběhu let několikrát novelizován. K tomuto zákonu pak existují prováděcí předpisy a vyhlášky, které detailně definují požadavky na požární ochranu. Jednou z hlavních prováděcích vyhlášek je Vyhláška č. 246/2001 Sb., vyhláška o požární prevenci. Tyto právní předpisy jsou závazné a jejich dodržování je zásadní nejen pro zajištění bezpečnosti, ale také pro ochranu života, zdraví a majetku.

Rozsah povinností, které musí provozovatel plnit, roste v závislosti na míře požárního nebezpečí daného provozu. Pro lepší přehled rozdělíme povinnosti, které ukládá zákon o požární ochraně právnickým a podnikajícím fyzickým osobám, do dvou oblastí.

Základní povinnosti platí pro všechny provozovatele, bez ohledu na míru požárního nebezpečí. Rozšířené povinnosti jsou kladeny na právnické osoby (dále jen „PO“) a podnikající fyzické osoby (dále jen „PFO“), které provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Za určitých okolností mohou být kladeny rozšířené povinnosti také na provozy bez požárního nebezpečí.

Činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím a činnosti s vysokým požárním nebezpečím jsou zakotveny v § 4 odst. 2 a 3 zákona o požární ochraně. Začlenění z pravidla provádí odborně způsobilá osoba v požární ochraně. Pokud si nejste jisti, do jaké kategorie se řadí Váš provoz, pak se obraťte na osobu odborně způsobilou, se kterou spolupracujete. Případně můžete využít sekci Kontakty na odborníky, kde naleznete osoby se znalostmi v oblasti požární ochrany. 

základní povinnosti

které musí plnit každá PO a PFO

Základní povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob jsou vydefinovány v § 5 zákona o požární ochraně. Tyto povinnosti platí pro všechny provozovatele, bez ohledu na druh provozu, jeho velikost, počet zaměstnanců apod. Všechny právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny:

a) obstarávat a zabezpečovat v potřebném množství a druzích požární techniku, věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení se zřetelem na požární nebezpečí provozované činnosti a udržovat je v provozuschopném stavu,

b) vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení,

c) dodržovat technické podmínky a návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností,

d) označovat pracoviště a ostatní místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně, a to včetně míst, na kterých se nachází věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení,

e) pravidelně kontrolovat prostřednictvím odborně způsobilé osoby, technika požární ochrany nebo preventisty požární ochrany dodržování předpisů o požární ochraně a neprodleně odstraňovat zjištěné závady,

f) umožnit orgánu státního požárního dozoru provedení kontroly plnění povinností na úseku požární ochrany, poskytovat mu požadované doklady, dokumentaci a informace vztahující se k zabezpečování požární ochrany v souladu s tímto zákonem a ve stanovených lhůtách splnit jím uložená opatření,

g) poskytovat bezúplatně orgánu státního požárního dozoru výrobky nebo vzorky nezbytné k provedení požárně technické expertizy ke zjištění příčiny vzniku požáru,

h) bezodkladně oznamovat územně příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje každý požár vzniklý při činnostech, které provozují, nebo v prostorách, které vlastní nebo užívají.

V objektech a zařízeních, kde právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby provozují činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí, se preventivní požární prohlídky provádějí v provozech, ve kterých se na pracovištích pravidelně vyskytují současně nejméně 3 osoby v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu k provozovateli nebo veřejnost, popřípadě v dalších objektech nebo zařízeních, pokud tak určí provozovatelé těchto činností. Prohlídky musí být prováděny nejméně jednou za rok.

rozšířené povinnosti

které musí PO a PFO plnit

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím a s vysokým požárním nebezpečím jsou dále povinny:

a) stanovit organizaci zabezpečení požární ochrany s ohledem na požární nebezpečí provozované činnosti,

b) prokazatelným způsobem stanovit a dodržovat podmínky požární bezpečnosti provozovaných činností, případně technologických postupů a zařízení, nejsou-li podmínky provozování činností a zabezpečování údržby a oprav zařízení stanoveny zvláštním právním předpisem,

c) zajišťovat údržbu, kontroly a opravy technických a technologických zařízení způsobem a ve lhůtách stanovených podmínkami požární bezpečnosti nebo výrobcem zařízení,

d) stanovit z hlediska požární bezpečnosti požadavky na odbornou kvalifikaci osob pověřených obsluhou, kontrolou, údržbou a opravami technických a technologických zařízení, pokud to není stanoveno zvláštními právními předpisy a zabezpečit provádění prací, které by mohly vést ke vzniku požáru, pouze osobami s příslušnou kvalifikací,

e) mít k dispozici požárně technické charakteristiky vyráběných, používaných, zpracovávaných nebo skladovaných látek a materiálů potřebné ke stanovení preventivních opatření k ochraně života a zdraví osob a majetku.

Pravidelné kontroly dodržování předpisů o požární ochraně (preventivní požární prohlídky) se provádějí ve všech objektech a zařízeních, kde právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. V objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím se provádějí prohlídky nejméně jednou za 3 měsíce, v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nejméně jednou za 6 měsíců.

Preventivní požární hlídka je pověřená skupina osob, jejímž úkolem je dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provést nutná opatření k záchraně ohrožených osob, přivolat jednotku požární ochrany a zúčastnit se likvidace požáru. Preventivní požární hlídky musí být zřízeny v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Dále musí být zřízeny v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje (např. při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob) nebo obecně závazná vyhláška obce.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím jsou povinny zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany, plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené a udržovat ji v souladu se skutečným stavem. Jedná se např. o požární řád, evakuační plány, stanovení organizace zabezpečení požární ochrany, záznamy o školení zaměstnanců apod. 

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnost s vysokým požárním nebezpečím nebo činnost se zvýšeným požárním nebezpečím jsou povinny zabezpečit pravidelné školení zaměstnanců o požární ochraně a odbornou přípravu zaměstnanců zařazených do preventivních požárních hlídek, jakož i preventistů požární ochrany.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby mohou provozovat činnost s vysokým požárním nebezpečím nebo činnost se zvýšeným požárním nebezpečím, u které nejsou běžné podmínky pro zásah, za podmínky, že orgán státního požárního dozoru schválí dokumentaci zdolávání požárů.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby mohou provozovat činnost s vysokým požárním nebezpečím za podmínky, že je zpracován dokument s názvem Posouzení požárního nebezpečí, který je schválen orgánem státního požárního dozoru.

Pokuty, vyloučení věci z užívání, zákaz činnosti a zastavení provozu

Za nedodržování povinností, které vyplývají ze zákona o požární ochraně, může Hasičský záchranný sbor kraje při výkonu státního požárního dozoru může uložit pokutu až do výše 500 000 Kč, resp. 1 000 000 Kč. Za chybějící dokumentaci zdolávání požárů, popř. posouzení požárního nebezpečí může být uložena sankce do výše 10 mil. Kč.

V krajích případech může být v rámci výkonu státního požárního dozoru přistoupeno k vyloučení věci z užívání, zákazu činnosti či zastavení provozu. Státní požární dozor k tomuto kroku může přistoupit, nabyde-li přesvědčení, že věc nebo činnost při provozu anebo provoz samotný vyvolávají bezprostřední nebezpečí vzniku požáru a k odstranění tohoto nebezpečí nestačí jiná opatření.

Datum: 5.8.2024
Autor: Ing. Ondřej Valčík