Dětské skupiny se těší velké oblibě, jelikož představují jednu z mála možností, která umožní lépe sladit pracovní a rodinný život.
Poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině je možné jen na základě příslušného oprávnění. Podmínky, za nichž může být poskytována služba péče o dítě v dětské skupině jsou zakotveny v zákoně č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dětské skupině“).
Právní předpisy vymezující podmínky dětských skupin doznaly v uplynulé době výrazných změn. Podstatnou změnou prošel zejména zákon o dětské skupině, který stanovil požadavek na zajištění podmínek požární bezpečnosti dětských skupin. Změnou prošla také vyhláška 23/2008 Sb., vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve znění pozdějších předpisů (dále jen vyhláška č. 23/2008 Sb.). Úpravy těchto právních předpisů zavdaly příčinu mnoha dotazům nejen z řad poskytovatelů služby péče o dítě, ale také z řad odborné veřejnosti. Následující odstavce tohoto článku proto přináší přehled požadavků, které jsou na poskytovatele dětských skupin, v důsledku změn výše uvedených právních předpisů, kladeny.
Novela zákona o dětské skupině
Dne 1. 10. 2021 nabyl účinnost zákon č. 329/2021 Sb., kterým se mění zákon o dětské skupině. Jedním z hlavních cílů změny tohoto zákona byl požadavek na zajištění požární bezpečnosti dětských skupin. A to jak u nově zřizovaných dětských skupin, tak také u stávajících již provozovaných dětských skupin. Zajištění požární bezpečnosti se stalo důležitým faktorem pro udělení oprávnění služby péče o dítě v dětské skupině. Poskytovatelé musí dle § 5 odst. 1 písm. d) zákona o dětské skupině zajistit plnění technických požadavků na stavby a požadavků požární ochrany po celou dobu poskytování této služby.
V návaznosti na tuto skutečnost je v § 16 odst. 4 písm. b) zákona o dětské skupině stanoven požadavek na předložení dokladu prokazujícího splnění podmínek požární ochrany, zpracovaného osobou, které byla udělena autorizace pro požární bezpečnost staveb. Dokladem, kterým se prokazuje splnění požadavků požární ochrany se rozumí požárně bezpečnostní řešení nebo obdobný dokument vypracovaný v souladu s ustanovením § 41 odst. 2 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru, ve znění pozdějších předpisů (dále jen vyhláška o požární prevenci).
Podle přechodného ustanovení zákona o dětské skupině musí poskytovatelé služby péče o dítě, kteří byli zapsáni do evidence poskytovatelů na základě řízení započatého před datem 1. 10. 2021, předložit Ministerstvu práce a sociálních věcí (dále jen MPSV) doklad prokazující splnění požadavků požární ochrany nejpozději do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. do 1. 10. 2023. Splnění požadavků požární ochrany příslušným dokladem musí být předloženo MPSV také v případě žádosti o udělení nového oprávnění k poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Na základě zákona č. 407/2023 Sb. došlo k odložení povinnosti doložení uvedeného dokladu do 1. 1. 2026 – avšak pouze pro ty poskytovatele, které získali oprávnění k DS před 1. 10. 2021.
Dětské skupiny, které byly zapsány do evidence poskytovatelů na základě řízení započatého před datem 1. 10. 2021, jsou tedy povinny předložit MPSV doklad prokazující splnění požadavků požární ochrany, a to nejpozději do 1. 1. 2026.
Novela vyhlášky č. 23/2008 Sb.
V roce 2012 byly zrušením zákona 20/1966 Sb., vyjmuty jesle z kategorie zdravotnických zařízení a právní forma dětských skupin nebyla ve vztahu k požární bezpečnosti jednoznačně definována. Návrh úpravy vyhlášky 23/2008 Sb. částečně nahrazuje a doplňuje současnou legislativu dotýkající se staveb užívaných k činnosti školy a školského zařízení. Dosavadní právní stav nebyl s ohledem na přijetí zákona o dětské skupině považován za dostačující a z toho důvodu byla projevena snaha o navázání novou právní úpravou, která by zohledňovala další specifika, spojená s užíváním staveb nebo jejich částí pro provoz dětských skupin.
"Novelizované znění vyhlášky 23/2008 Sb., nabyde účinnosti 1. 1. 2025."
Novelizované znění vyhlášky 23/2008 Sb., která nabyde účinnosti 1. 1. 2025, rozděluje požadavky požární bezpečnosti do dvou oblastí. Zatímco požadavky §23 jsou zaměřeny na navrhování staveb nebo jejich částí určených k zajištění předškolní péče (mj. pro činnosti dětských skupin), požadavky § 23a vyhl. 23/2008 Sb. budou stanovovat podmínky pro užívání prostor dětských skupin.
Stávající dětské skupiny budou muset být na základě připravované novely vyhlášky 23/2008 Sb. vybaveny vybranými požárně bezpečnostními zařízeními jako jsou např. přenosné hasicí přístroje nebo zařízení autonomní detekce a signalizace, budou muset být posouzeny s ohledem na dělení staveb do požárních úseků a budou muset být dodrženy požadavky na jejich únikové cesty či povrchové úpravy stavebních konstrukcí.
U mnoha dětských skupin budou zásadními faktory zejména požadavky na rozdělení staveb do požárních úseků a požadavky na únikové cesty. Od 1. 1. 2025 bude muset tvořit každá dětská skupina (provoz dětské skupiny, nikoliv pouze třída či denní místnost) samostatný požární úsek. V důsledku toho může vzniknout požadavek na stavební úpravy a instalaci požárních uzávěrů či požárních ucpávek. Pokud se bude v dětské skupině nacházet více než 12 dětí, musí z tohoto požárního úseku vést alespoň 2 únikové cesty. V případě některých dětských skupin tak vznikne požadavek na vybudování nové únikové trasy.
S posouzením požární bezpečnosti Vaší dětské skupiny a s vytvořením dokladu prokazujícího splnění požadavků požární ochrany Vám mohou pomoci osoby, které mají oprávnění ke zpracování požárně bezpečnostního řešení. Kontakty na tyto osoby můžete nalézt v sekci Kontakty na odborníky.
Datum: 16.6.2024
Autor: Ing. Ondřej Valčík